Kategoria: Sport
Opublikowano: 2015-11-25 12:02:03 przez system

Z PTTK przez Maramuresz i Bukowinę

PTTK O/Bochnia zaprasza na poniedziałkowe spotkanie 30 listopada o godz.18.00do siedziby Oddziału przy ul. Bernardyńskiej 10 na fotorelację Jana Morajki z wycieczki do Rumunii.

Region bukowiński w północnej części Rumunii, jest niezwykły z wielu względów. Graniczył z Siedmiogrodem a nawet przez pewien okres wchodził w jego skład będąc będąc pierwszą linią obrony Europy przed imperiami wschodu: Osmańskim a wcześniej Tatarskim. Leżąc w górzystym terenie Karpat Wschodnich był hojnie obdarzony w kopaliny: złoto, srebro, cynę i sól. Bogactwa te zmuszały miejscową ludność do ciągłej obrony przed wielkimi i mniejszymi najeźdźcami ale także przyczyniały się do osiadania rodzin o innych wierzeniach, kulturze i technicznych umiejętnościach.

Region ten ściśle współpracował i graniczył od swojej północnej strony z Rzeczpospolitą, która nawet z sąsiedniego księstwa Siedmiogrodu zaimportowała na swojego króla Stefana Batorego. Wreszcie w 1914 i 1915 roku to pułki II Brygady Legionów zmagały się z atakami wojsk carskich, będąc na przełomie tych lat najsilniejszą formacją na tym odcinku frontu I wojny światowej. Wyjątkowość losów tej części Europy ukształtowała społeczność o wielkim poczuciu własnej tożsamości, kulturze i tolerancji. Piękno sakralnej architektury, strojów i niezwykle pozytywnego nastawienia do innych jest czymś nadzwyczajnym w naszej Europie. Poruszając się po maramureskich i bukowińskich miejscowościach napotkać można wiele poloników. To w bukowińskiej kopalni soli Kinga wrzuciła swój pierścień zaręczynowy a kościół w Kaczycy do dzisiaj jest centralnym miejscem uroczystości 14 sierpnia (Wniebowzięcia NMP) dla całej Rumunii.

W tej miejscowości można nadal słyszeć piękną polszczyznę a polskie korzenie są powodem do dumy, zaś maramureskie szlaki z przełęczą Przyłop to region walk wschodniej części II Brygady Legionów.