Kategoria: Twój poradnik
Opublikowano: 2022-05-27 21:46:37 przez Czas2012

Odżywki i suplementy diety dla sportowców - jak wybrać dobrze?

Nim wybierzesz się na zakup odżywek i suplementów diety - musisz sprawdzić nasz przewodnik.

Czym są suplementy diety i po co je stosować?
Definicja suplementu diety jest uregulowana prawnie. Uznaje się, ze suplement diety jest środkiem spożywczym, który może być źródłem witamin i minerałów (właściwie - składników mineralnych) lub innych substancji wywierających wpływ fizjologiczny, nie mogące jednak wpływać na zaburzenie homeostazy organizmu. Ważnym jest by suplementy sprzedawane były w formie umożliwiającej dawkowanie. Po co natomiast stosujemy suplementy diety? Ile osób tyle pobudek, jednak chcąc podejść do tematu "z głową" powinniśmy sięgać jedynie po suplementy, które pozwolą nam uzupełnić/zapobiegać występowaniu ewentualnych niedoborów żywieniowych (jeśli dietą nie jesteśmy tego w stanie zrobić) lub po takie substancje, które charakteryzuje udokumentowany pozytywny wpływ na cechę którą chcemy poprawić (siła, masa mięśniowa, wydolność, stan skóry etc.)

Czym charakteryzuje się dobry suplement?
Przede wszystkim dobrym składem. Dobry skład to taki, który jest:
• po 1 - transparentny dla konsumenta - producent nie ukrywa zawartości poszczególnych elementów pod zastrzeżonymi mieszankami i innymi sloganami
• po 2 - oparty o substancje na których Ci zależy - potrzebujesz białka? Szukaj odżywki białkowe, bez dodatku kreatyny, kolagenu, ekstraktów roślinnych etc.
• po 3 - oparty o udokumentowane składniki wysokiej jakości - badania naukowe potwierdzają nie tylko skuteczność, ale też bezpieczeństwo stosowania poszczególnych substancji chemicznych i związków. Sięganie po "świeżo wypuszczone na rynek nowinki" z dodatkiem egzotycznie brzmiących ekstraktów roślinnych nie zawsze kończy się dobrze.

Co sprawdzić przed zakupem?
W pierwszej kolejności sprawdź swój jadłospis. Upewnij się, że jest pełnowartościowy i że nie brakuje w nim zdrowej żywności. Tylko prawidłowe żywienie zapewnia odpowiednie funkcjonowanie organizmu, suplementy mają jedynie wspierać w bilansowaniu diety.

Kolejnym aspektem godnym uwagi jest identyfikacja składników, których będziesz poszukiwać w suplemencie, a następnie weryfikacja składu w poszczególnych sklepach z odżywkami (mogą to być sklepy internetowe takie jak https://sklep.kfd.pl/- będzie nawet łatwiej) produktów które Cię interesują by wybrać jedynie wysokiej jakości suplementy - dobrze gdy producent legitymuje się niezależnymi badaniami np. dotyczącymi czystości surowca, jego standaryzacji, braku obecności zanieczyszczeń itd.Na koniec warto zerknąć na koszt poszczególnych produktów oraz poczytać opinie n.t. smaku, aromatu, rozpuszczalności i innych ważnych dla Ciebie cech danego produktu. Niech jednak nie jest to najważniejszy punkt poszukiwań!

Jakie odżywki i suplementy kupować?
• Wyłącznie te których potrzebujesz i bez których nie jesteś w stanie skomponować prawidłowej diety - odgórnie możemy tu przyjąć suplementy z witaminą D, a w niektórych przypadkach witaminy z grupy B (gł. B12 u osób na diecie roślinnej), czy DHA, jod i kwas foliowy (ciężarne) - osobiście zawsze doradzam by kierować się jak najprostszym składem i wybierać raczej odżywki i suplementy diety oparte o jeden, aniżeli o wiele składników.
• Jeśli szukasz suplementów dla sportowców - celuj w grupę A oraz (czasem) grupę B wg Australijskiego Instytutu Sportu - te substancje mają udokumentowany potencjał wsparcia atletów.
• Szukaj badań potwierdzających jakość i bezpieczeństwo stosowania produktów które chcesz kupić.
• Możesz wziąć pod uwagę przeszłe sytuacje firmy produkującej suplement - czy nie uczestniczyła w "aferach", "przekrętach", czy jej produkty (inne niż ten na który się aktualnie decydujesz) były niezależnie badane i jak w tych nadaniach wypadały.