Kategoria: Twój poradnik
Opublikowano: 2020-04-18 12:26:31 przez Czas2012

Wyprawa do Peru jako atrakcyjny pomysł na spędzenie naszych wakacji

Peru znajduje się w zachodniej części Ameryki Południowej. Możemy wyróżnić w nim trzy regiony geograficzne – wybrzeże (costa), dżunglę (selva) oraz wyżyny (sierra). Kraj ten zamieszkuje ponad 32 miliony Peruwiańczyków. Oprócz malowniczych krajobrazów, na jego terenie znajdziemy ślady licznych starożytnych cywilizacji.

Oprócz imperium Inków, na szczególną uwagę zasługuje także kultura Norte Chico. Istniała w okresie od ok. 3000 r. p.n.e. do ok. 1700 r. p.n.e. i jest uznawana za jedną z pięciu kolebek cywilizacji. Wszystko to sprawia, że Peru stanowi jeden z najpopularniejszych kierunków turystycznych dla osób planujących wyprawę do Ameryki Łacińskiej. Liczne atrakcje turystyczne z pewnością zadowoli nawet najbardziej wymagających odwiedzających. Bez wizy możemy spędzić w tym kraju nawet 3 miesiące. Aby efektywnie spożytkować nasz czas, warto zaplanować optymalną trasę naszej wycieczki po Peru. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z oferty doświadczonego biura podróży.

Machu Picchu – tajemnicze miasto Inków

Podczas wizyty w Peru, Machu Picchu wycieczka powinna być obowiązkowym punktem naszej wizyty. Ogromna popularność tego miejsca przekłada się na ogromną liczbę odwiedzających. Każdego dnia około 5 tysięcy turystów przyjeżdżało do Machu Picchu. Jest to liczbę dwukrotnie większa od tej, którą zaleca UNESCO. W związku z tym peruwiański rząd wprowadził obostrzenia dążące do ograniczenia ruchu turystycznego. Jeżeli chcemy zwiedzić to niesamowite miejsce, musimy by c członkiem grupy prowadzonej przez przewodnika. Więcej informacji dotyczących organizacji wypadu na Machu Picchu można znaleźć na stronie biura podróży, które ma w swojej ofercie wakacje w Peru. To starożytne miasto stanowi doskonały dowód geniuszu starożytnych inkaskich budowniczych. Nie bez powodu zalicza się ono do Nowych 7 Cudów Świata. Dawna stolica imperium Inków znajduje się na wysokości ponad 2000 m n.p.m wśród Peruwiańskich Andów. Ponieważ hiszpańska konkwista nigdy tu nie dotarła, w ruinach miasta znajdziemy zarówno inkaskie świątynie, jak i domy arystokratów. Chociaż do ruin możemy dostać się za pośrednictwem autobusu lub pociągu, warto rozważyć opcję wyprawy pieszej z Cuzco do Machu Picchu. Podróżując szlakiem Inków, można zaobserwować liczne zabytki inkaskiej kultury.

Lima – stolica Peru

Jest to nie tylko stolica tego kraju, ale również jego największe miasto. Zamieszkuje je około 30% całkowitej liczby ludności Peru. Stanowi również najważniejszy ośrodek kulturowy, finansowy i gospodarczy w całym kraju. Zaledwie 10 km od miasta znajduje się międzynarodowy port lotniczy Lima-Jorge Chávez. Dlatego też to właśnie w tym mieście większość turystów zaczyna swoją przygodę w Peru. Chociaż nie jest to najpiękniejsze miasto, znajduje się w nim kilka miejsc wartych odwiedzenia, zanim ruszymy w dalszą podróż po Peru. Chodzi przede wszystkim o stare kolonialne centrum w okolicach Plaza de Armas. Nie bez powodu zostało ono wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Warto także zwiedzić klasztor św. Franciszka oraz katedrę z XVI wieku. Jednakże największą atrakcją Limy jest miejscowe jedzenie. Najlepsze restauracje można znaleźć przede wszystkim w prestiżowej dzielnicy Miraflores. Przyjdzie nam jednak sowicie zapłacić na posiłki w lokalach wyróżnionych gwiazdkami Michelina. Jeżeli dysponujemy skromnym budżetem i chcemy skosztować peruwiańskich specjałów, można udać się na targ Mercado de Surquillo 1.

Górskie wyprawy w Parku Narodowym Huascarán

W żadnym wypadku nie należy ograniczać się do wizyty w Machu Picchu – Peru ma do zaoferowania o wiele więcej atrakcji. Na szczególną uwagę zasługują między innymi liczne parki narodowe. Osoby zainteresowane górskimi wyprawami powinny udać się do Parku Narodowego Huascarán. Znajduje się w nim najwyższy szczyt w Peru (6 768 m n.p.m) o tej samej nazwie. Wspinaczka na szczyt tej góry nie jest łatwym zadaniem i przeciętny turysta powinien zadowolić się dotarciem do Laguny 69 na wysokości 4500 m n.p.m. Z tego miejsca możemy podziwiać nie tylko ośnieżony szczyt góry Huascarán, ale także malownicze turkusowe jeziora. Fajnym doświadczeniem jest kąpiel w jeziorze, chociaż należy pamiętać, że woda jest lodowata. Sami można wejść na lagunę, niezbędna jest kilkudniowa aklimatyzacja na wysokości około 3000 m n.p.m. Sam szlak jest stosunkowo prosty i dostosowany do turystów bez doświadczenia we wspinaczkach górskich.

Osoby udające się na wakacje w Peru nie muszą przejmować się obowiązkiem wizowym, jeżeli długość ich wizyty nie przekracza okresu 3 miesięcy. Warto jednak wyposażyć się w lokalną walutę, czyli nowy sol (PEN). Ewentualnie można zaopatrzyć się w amerykańskie dolary (USD). Najpopularniejszym środkiem transportu wewnątrz Peru są autobusy należące do licznych lokalnych przedsiębiorstw. Warto mieć na uwadze fakt, że podczas pory deszczowej lawiny błotne mogą utrudnić komunikację w regionach górskich. Podczas podróży po dżungli najlepiej korzystać z usług miejscowych przewodników.