Kategoria: Turystyka
Miasto świętuje okrągłą rocznicę lokacji. Dokładnie 770 lat temu Książę Krakowsko-Sandomierski Bolesław Wstydliwy nadał Bochni prawa miejskie. Miało to miejsce 27 lutego 1253 r. w Korczynie, gdzie książę Bolesław wydał akt lokacyjny, pozwalając czterem zasadźcom – Mikołajowi synowi Volkmara z Legnicy, Mikołajowi z Kijów, Mikołajowi z Głubczyc i Idziemu, synowi Henryka ze Słupa – założyć miasto Bochnię na prawie magdeburskim z przywilejami, jakie posiadał Wrocław. Tamtejsze rozwiązania prawne stały się podstawą do stworzenia prawa dla Bochni. Pierwszym wójtem został Mikołaj, syn Volkmara.
Łysa Góra zwana św. Krzyżem to miejsce szczególne na mapie Polski. Miejsce związane z polską historią od samych początków powstania państwa polskiego. Wzmianki o klasztorze jaki został tu ufundowany pochodzą z początków XI w. Klasztor leży w Górach Świętokrzyskich. Obecnie jest to najpiękniejszy i najchętniej odwiedzany przez turystów rejon tej części kraju.
Sudety środkowe to niezwykle ciekawy i fascynujący obszar Polski. Tym razem fotorelacja ze Szczelińca Wielkiego. To najwyższy szczyt (919 m n.p.m.) w Górach Stołowych. Należy on do Korony Gór Polski i jest jedną z największych atrakcji turystycznych Sudetów, z rezerwatem krajobrazowym i tarasami widokowymi na panoramę Sudetów.
Muzeum Historyczne mieszczące się na zamku w Sanoku posiada w swych zbiorach wyjątkową kolekcję ikon. Jest to jeden z najpiękniejszych zbiorów sztuki cerkiewnej w Polsce. Oprócz ikon można tu podziwiać przedmioty liturgiczne - utensylia, krzyże ręczne drewniane i polichromowane, enkolpiony, zawieszki, chorągwie, szaty, czy starodruki.
Stary Rynek w Poznaniu to jedno z najatrakcyjniejszych miejsc dawnej, obok Gniezna, stolicy Polski. Poznań lokowany w 1253 zaczął się rozwijać jak każde lokowane na prawie Magdeburskim średniowieczne miasto - od wytyczonego placu centralnego. Stał się on w mijających latach ruchliwym centrum administracyjnym i handlowym gdzie miejsce swe miały i władze miasta i kupcy i bogaci patrycjusze budujący wokół rynku okazałe kamienice i pałace. Obecnie Rynek w Poznaniu to jeden z najpiękniejszych rynków w Polsce.
Na szlaku cysterskim to jeden z najważniejszych przystanków. Pelplin – niewielkie miasteczko – niespełna 8 tys. mieszkańców - jednak nie sposób się tu nie zatrzymać i nie zwiedzić jednego z największych i najwspanialszych przykładów gotyckiego budownictwa w Polsce. Bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny dominuje zdecydowanie w okolicznej panoramie miasteczka i rozległych krajobrazów.
Muzeum Narodowe w Lublinie ma swą siedzibę we wnętrzach lubelskiego zamku. Zamku który swymi korzeniami sięga XII w. i czasów Kazimierza Odnowiciela. To ten monarcha wzniósł wówczas na wzgórzu gród w miejscu gdzie obecnie stoi zamek. Niedługo potem powstała, zachowana do dziś, baszta romańska - murowana wieża obronno-rezydencjonalna tzw. donżon czy stołp. Wieża utwierdziła lokalizację średniowiecznego założenia i dała początek murowanej zabudowie przyszłego zamku.
Lublin - miasto na pięciu wzgórzach nad rzeką Bystrzycą to jedno z najciekawszych miast Polski. Miasto o złożonej i barwnej historii, gdzie podziwiać można bogato zachowane pamiątki przeszłości zarówno w zbiorach muzealnych jak i w architekturze.
Pałac w Kurozwękach przyciąga latem sporo turystów. I nie chodzi tylko oto, że to pałac, historia, zabytkowe, piękne wnętrza, sala weselna i biesiadna, restauracja, noclegi … Jedną bardziej nietuzinkowych atrakcji Kurozwęk są bizony. Dokładnie takie same jakie chodzą po amerykańskich preriach obecnych parków narodowych.
Zamek w Sanoku jest miejscem wyjątkowym z dwóch powodów. Znajdują się tu dwie największe w Polsce kolekcje. Kolekcje które z trudem można sobie razem wyobrazić ale jednak współistnieją i to doskonale. Jedna to największa w Polsce kolekcja ikon cerkiewnych. Druga to największa w Polsce kolekcja prac Zdzisława Beksińskiego.